Other Committees

Co-curricular 2020-21

SL. NO

COMMITTTEE

CONVENER

MEMBERS

1

Placement Cell, CET Cell & Skill Development

Satisha S D

Udaya Kumar D S

Vasanth kumara K J

Arun Kumar

2

Research Committee

Dr. Rizwana Begum

Arun Kumar

Dr. Francis D’souza

 Curricular 2020-21

SL. NO

COMMITTTEE

CONVENER

MEMBERS

1

Internal Assessment Committee

Bhagyalakshmi T M

Arun Kumar

Usha K

Vijeth M

Umashankar O M

2

Attendance Committee

Principal

Bhagyalakshmi T M

Satisha S D

Narasimha S A

Dr. Rizwana Begum

3

Time-Table Committee

Principal

Vijayendra M N

Satisha S D

Narasimha S A

Dr. Rizwana Begum

 Non- Statutory 2020-21

SL. NO

COMMITTTEE

CONVENER

MEMBERS

1

Student Welfare Committee

Nagesha Gowda D

HOD’s of All Departments

2

Building Committee

Principal

Madhu chetan N

Udaya Kumar D S

Farzana Parveen

Vijayendra M N

3.

Public Relationship Officer

 

Uday Kumar D S

4.

Management of Furniture

 

Shrinivas K D

5.

CC TV Management

 

Shrinivas K D

Student Support 2020-21

SL. NO

COMMITTTEE

CONVENER

MEMBERS

1

Alumni Association

Prasanna D G

Satisha S D

Vinanthi K C

Adarsha  V Bhat

Srinidhi N M Bhat

Mala D

2

Student Welfare

Nagesha Gowda D

HOD’s of All Departments

3.

Parent Teacher Council

Nagesha Gowda D

HOD’s of All Departments

4.

Library Committee

Venkatesh Murthy BS

Bhagyalakshmi T M

Arun Kumar

Madhu chetan N

5.

Canteen Committee

Principal

HOD’s of All Departments

6.

Rajiv Gandhi Scholarship.

Dhananjaya Murthy G N

***

7.

First Aid

Venkatesh Murthy BS

Farzana Parveen

8

Student Counseling Committee

Nagesha Gowda D

Farzana Parveen

Vijayendra M N

Sathisha S D

9

SC/ ST Students Welfare Committee

Nagesha Gowda D

Sandesh M V

Vasantha Kumara K J

Dhananjaya Murthy G N

10.

Anti-Ragging Cell

Venkatesh Murthy BS

Swathi M S

Arun Kumar

Administration 2020-21

SL. NO

COMMITTTEE

CONVENER

MEMBERS

1

Admission Committee

Udaya Kumara DS

HOD’s of all Department

2

Seva Sindhu

Vijayendra MN

****

3.

SAKALA

Dr. Francis D’souza

Madhu Chethan N

4.

RTI

Udaya Kumara DS

Vijayendra M N

5.

College Development Fund

Farzana Ferveen

Prasanna DG

6.

Purchase Committee

Narasimha S A

HOD’s of all Department

7.

UGC

Narasimha SA

****

8

RUSA

Madhu Chethan N

HOD’s of all Department

9

AISHE

Arun Kumara

***

10

IT

Madhu Chethan N

Arun Kumar

Umashankara OM

11

NAD

Bhagyalakshmi TM

***

12

E- Attestation

Vijayendra MN

Udayakumara DS

Usha K

Narasimha SA

13

University Affiliation

Madhu Chethan N

Arun Kumar

Umashankara OM

14

Office Management

Parvathi B S

Srinivasa K D

Rajalakshmi

Rajappa

Extra Curricular 2020-21

SL. NO

COMMITTTEE

CONVENER

MEMBERS

1

Red Cross Unit 1

Vijeth M

---

2

Red Cross Unit 2

Venkateshmurthy BS

---

2

Red Ribbon

Vasantha kumara KJ

---

3

NSS

Dhananjay Murthy GN

Unit-1

 

Umashankara OM

Unit-2

Vijayendra MN

Nagesha Gowda D

Usha K

Vijayendra MN

4.

Sports

Venkateshmurthy BS

Usha K

Vijeth M

Arun Kumar

5.

Rovers & Rangers, Scout & Guides

Bhagyalakshmi TM

 

Sandesh MV

Usha K

Umashankara OM

 

6.

Cultural

Sathish SD

Vijayendra MN

Udayakumara DS

Dr. Rizwana Begum

Usha K

Vijeth M

Dhananjay Murthy GN

Venkateshmurthy BS

7.

Magazine

Vijeth M

Vasantha Kumara KJ

Dr. Francis D’souza

Usha K

Dhananjay Murthy GN

Naraasimha SA

Dr. Rizwana Begum

8

Heritage Club

Nagesh Gowda D

Frzana Ferveen

9.

Green club

Prasanna DG

****

10

Mahatma Gandhi Study Center

Vasantha Kumara KJ

Umashankara OM

Dhananjay Murthy GN

11

Science Forum

Narasimha SA

Prasanna DG

12

KALA Forum

Vasantha Kumara KJ

***

13

Commerce and Management Forum (Lakshya)

Sathisha S D

Dr.Rizwana Begum

Udaya Kumar D S

Swathi M S

Madhuchetan N

Arun Kumar

Usha K

 

 

Cultural Committee Reports

 

2016-17

2017-18

2018-19

2019-20

2020-21

DCE Alert | Read More

Events | Read More

  • Sep 16
    2022
    ORIENTATION PROGRAM

    ORIENTATION PROGRAM FOR NEW 1ST YEAR BA BCOM BSc BBA BATCH ALONG WITH PARENTS -16/09/2022 to 31/12/2035

  • Sep 12
    2022
    RESUME WRITING

    RESUME WRITING TRAINING FOR FINAL YEAR STUDENTS-12/09/2022 to 31/12/2035

  • Sep 10
    2022
    VALEDICTORY PROGRAM

    VALIDICTORY PROGRAM HELD ON 10TH SEPT 2022-10/09/2022 to 31/12/2035

  • Aug 1
    2022
    Vanasuma series 2-Kannada Janapada

    Programme on folklore songs and dance with Special Lecture on Kannada Janapada-01/08/2022 to 31/12/2025

  • Jul 16
    2022
    Special Lecture Program

    VANASUMA Nudi thoran nudi hurana-A special Lecture for students organized by department of kannada -16/07/2022 to 31/12/2030

  • Jun 29
    2022
    Special Talk on Career Planning

    A Special Talk from Mr. Manjunath University Placement Cell Nodal Officer on Career Planning Organized for Final Year Students by Placement cell GFGC KOPPA.-29/06/2022 to 31/12/2030

  • Jun 21
    2022
    International Yoga Day

    Awareness on Yoga and Fitness Program Organized by Department of Physical Education on Occasion of 8th International Yoga Day JUNE 21-21/06/2022 to 31/12/2030

  • Jun 23
    2022
    Health Awareness Program

    National Health awareness Program conducted by scouts and guides NSS IQAC GFGC Koppa in association with Zilla Panchayat Taluk Health Centre Koppa.-23/06/2022 to 31/12/2030

Gallery | View All